Rząd uważa, że okres przejściowy dla prosumentów jest potrzebny

  • Reading time:2 mins read

Jak wyjaśnił wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, projekt nowelizacji ustawy o OZE, który zmienia system rozliczania nowych prosumentów i wprowadza prosumenta zbiorowego oraz wirtualnego, jest prawie uzgodniony. Według posłów tymczasowy system z trzecim modelem rozliczeń nie jest potrzebny i zamiast niego powinien być okres przejściowy. Do ustalenia pozostała tylko jego długość.

Przepisy przewidują zmianę zasad rozliczania prosumentów chcących założyć fotowoltaikę na dachach swoich domów. Zmiana ta nie będzie dotyczyć ludzi, którzy zamontowali już fotowoltaikę – ich obowiązuje prawo rozliczania na obecnych zasadach przez 15 lat.

Posłowie uzgodnili z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, że należy zrezygnować z modelu rozliczeń 1:1, ale zachować okres przejściowy i zmienić aktualny system opustów na system sprzedaży nadwyżek energii z fotowoltaiki po cenach giełdowych oraz zakupu całej pobieranej z sieci energii po normalnych stawkach (system sprzedażowy).

Według wiceministra Ireneusza Zyski okres przejściowy jest potrzebny, dlatego wskazuje na możliwość wydłużenia okresu vacatio legis w zakresie nowego modelu rozliczeń. Nowi prosumenci mieliby korzystać z sytemu opustów przez określony czas, jednak ta kwestia wciąż pozostaje podmiotem dyskusji.

Więcej