Projekt ustawy ws. ograniczenia przychodów wytwórców z numerem druku

  • Reading time:2 mins read

Bezpośrednio po przyjęciu przez Radę Ministrów Rządowy projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku został skierowany do Sejmu, gdzie nadano mu numer druku.

Projekt został jednocześnie skierowany do I czytania na posiedzeniu Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Informacja o terminie posiedzenia komisji nie została jeszcze opublikowana, wyznaczono jednak termin na przekazanie sprawozdania przez komisję sejmową – do dnia 19 października. Na dzień 20 października zaplanowano jednodniowe posiedzenie plenarne Sejmu.

Projekt, jak wspominaliśmy wcześniej, przewiduje wprowadzenie ograniczenia możliwych do uzyskania poziomów przychodów przez wytwórców energii, między innymi w instalacjach OZE, jak również przez spółki obrotu.

Co istotne, nadal nie jest znana treść projektowanego rozporządzenia, które określi sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej, stanowiącego pułap możliwych do uzyskania przychodów.

Projekt ustawy w żaden sposób nie adresuje kwestii związanych z już zawartymi umowami na zakup energii ze źródeł odnawialnych i innych rodzajów umów na zakup energii oraz zabezpieczeń terminowych. Powyższe w praktyce spowoduje, że wytwórcy, którzy zawarli tego typu umowy w celu zabezpieczenia się przed wahaniami cen energii na rynku hurtowym i którzy nie czerpią korzyści z obserwowanych obecnie wysokich cen energii, będą zmuszeni do rozwiązania tych umów, w celu uniknięcia konieczności rozliczania się z wirtualnych, w praktyce nieuzyskiwanych przychodów.

W dniu 13 października 2022 r. Stowarzyszenie w związku z publikacją założeń projektu oraz doniesieniami dotyczącymi szczegółowych rozwiązań w nim przewidzianych, skierowało do Minister Klimatu i Środowiska stanowisko dotyczące przedmiotowych założeń. Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem Stowarzyszenia, które dostępne jest pod tym linkiem. Kluczowe problemy opisane w przedmiotowym stanowisku pozostają aktualne również w odniesieniu do oficjalnej wersji projektu ustawy.