Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały, że całkowita moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 131,6 MW i na koniec marca 2019 roku wynosiła 603 MW. W ubiegłym roku PSE odnotowały funkcjonujące w Krajowym Systemie Energetycznym (KSE) systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 471,4 MW.

W obecnym kwartale tempo inwestycji fotowoltaicznych powinny podtrzymać przyłączenia ostatnich elektrowni PV o jednostkowej mocy do 1 MW, które zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w drugiej aukcji z końca czerwca 2017 r. Na uruchomienie produkcji energii w tym przypadku jest czas do połowy tego roku.

Na ten rok Ministerstwo Energii zapowiada przeprowadzenie kolejnych aukcji dla OZE – w tym aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinni ponownie zdominować inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Do podziału ma być wolumen energii mający pozwolić na postawienie elektrowni PV o całkowitej mocy nawet 750 MW.

Więcej