KE w trakcie konsultacji dotyczących zrównoważonego finansowania Zielonego Ładu

  • Reading time:2 mins read

Ruszyły konsultacje założeń zrównoważonego finansowania w Unii Europejskiej. Obywatele unijni, organizacje i firmy są zaproszone przez Komisję Europejską do składania uwag na temat nowej strategii, która ma promować inwestycje zrównoważone, a więc korzystne dla środowiska. Konsultacje będą rzutowały na przyszłość oraz kształt polskiej strategii energetycznej.

Budowa zrównoważonego finansowania to element planu Europejskiego Zielonego Ładu proponowanego przez Komisję. Celem jest określenie kryteriów wsparcia inwestycji z punktu widzenia ich wpływu na środowisko. Te z nich, które będą wpływać korzystnie, a więc nie prowadzić do wzrostu emisji i wspierać dekarbonizację, będą mogły łatwiej uzyskać wsparcie, a te, które będą szkodzić celom klimatycznym – przeciwnie.

Stanowisko Polski w tej sprawie zakłada, że należy wspierać inwestycje w paliwa kopalne, które wesprą długofalowy cel dekarbonizacji, na przykład nowe projekty elektrowni gazowych i gazociągów, które posłużą Polakom do redukcji emisji CO2. Krytycy tego podejścia przekonują, że takie aktywa przywiążą sektor energetyczny do paliw kopalnych na dłużej i powinien nastąpić skok od razu ku Odnawialnym Źródłom Energii. Kontrargument to fakt, że źródła odnawialne nadal potrzebują zabezpieczenia w postaci źródeł konwencjonalnych, na przykład polski sektor morskiej energetyki wiatrowej (offshore) ma być zabezpieczony nowymi elektrowniami gazowymi. Takie rozwiązanie zostało zapisane w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, zwanym strategią energetyczną.

Więcej