Trwają prace nad sieciami dla morskiej energii

  • Reading time:2 mins read

Do 2030 r. PSE ma przeznaczyć 4,5 mld zł na budowę lub modernizację swojej infrastruktury w woj. pomorskim, by przystosować lądową sieć przesyłową pod morskie farmy wiatrowe. Łączna długość linii, które zostaną utworzone na Pomorzu, wynosi ok. 250 km, a 200 km linii już wybudowanych przejdzie modernizację. Jak podaje PSE, poszczególne inwestycje sieciowe będą oddawane w latach 2025–2028.

W kwestii prac przygotowawczych do tej pory udało się przeprowadzić prace studialne oraz wybrano lokalizacje dwóch stacji i proponowane przebiegi czterech nowych linii. W tym momencie prowadzone są konsultacje społeczne z władzami samorządowymi i mieszkańcami terenów objętych inwestycjami, a także realizowana jest inwentaryzacja przyrodnicza, która jest konieczna, by ocenić wpływ przedsięwzięć na środowisko.

PSE planuje, by przetargi na roboty budowlano-montażowe ruszyły już w przyszłym roku, natomiast pierwsze dostawy inwestorskie mają się odbyć w 2023 r. Po ich stronie są m.in. prace projektowe, studyjne, komunikacja społeczna oraz uzyskiwanie niezbędnych decyzji i pozwoleń – wykonawca odpowiada przede wszystkim za budowę.

W 2022 r. zostaną ogłoszone postępowania zakupowe dla prac lądowych farm Baltica 2 i Baltica 3 (projekty grup PGE i Ørsted). Wybór dostawcy lądowej stacji elektroenergetycznej dla farm MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk II (Polenergia i Equinor) oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych ze stacją i linią nastąpią w III kwartale 2023 r. Farma BC-Wind Polska (Ocean Winds) doczeka się wyboru dostawców i wykonawców dla sieci przesyłowych w III kwartale 2024 r.

W przypadku farmy MFW Baltic II (RWE) harmonogram przetargów i kontraktów został zastrzeżony jako tajemnica przedsiębiorstwa. Mimo to wskazano, że postępowanie związane z turbinami rozpoczęło się w momencie zawarcia umowy do połowy 2022 r. Pozostałe postępowania przetargowe trwają lub są w przygotowaniu. Podobnie jest z farmą Baltic Power (PKN Orlen/Northland Power). W tym przypadku została jednak podana informacja, że proces zakupowy dla lądowego odcinka wyprowadzenia mocy rozpoczął się pod koniec września tego roku, a do połowy listopada zostaną przyjęte niewiążące oferty.

Informacje o planowanych harmonogramach inwestorów morskich farm wiatrowych znajdują się w „Planach łańcucha dostaw materiałów i usług”, dokumencie, który został już złożony w URE.

Więcej