Według najnowszej prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) na przestrzeni najbliższych lat inwestycje w nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce zostaną zdominowane przez odnawialne źródła energii, a w tym roku, pomimo rosnących cen turbin wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych, globalne inwestycje w OZE osiągną kolejny rekord, jeśli chodzi o przyrost nowych mocy. Zdaniem MAE dzięki wzrostowi tych cen koszt zakupu lądowych elektrowni wiatrowych wróci do poziomu z 2015 roku, a koszty inwestycji w PV – sprzed trzech lat.

Jak podaje MAE, do 2026 r. zainstalowana na świecie moc odnawialnych źródeł energii wzrośnie według o 60% względem poziomu z zeszłego roku i osiągnie 4,8 TW. Dodatkowo w latach 2021–2026 przyrost mocy w energetyce odnawialnej na świecie ma być wyższy o połowę od wzrostu mocy odnotowanego w latach 2015–2020 i według założeń udział fotowoltaiki w danym wzroście ma przekroczyć 50%.

Zdaniem MAE pomimo prognozowania tak wielkich wzrostów inwestycji w energetyce odnawialnej, nie będzie to wystarczające, aby realne stało się zrealizowanie celów Porozumienia klimatycznego i dojście do neutralności klimatycznej do połowy obecnego stulecia.

Więcej