Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska wskazuje, że ustawa mająca uregulować rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce trafi do kolejnych konsultacji międzyresortowych 6 lipca.

Ustawa zostanie przyjęta do końca roku. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, z DG Energy, liczymy na to, że pomoc publiczna zostanie przyjęta w kształcie, jaki jest w projekcie ustawy. Mam przesłanki, żeby powiedzieć, że 6 lipca projekt trafi ponownie do konsultacji międzyresortowych – podkreśla Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

Ministerstwo Klimatu zakłada podniesienie łącznej mocy, dla której zostanie udzielone wsparcie do 5,9 GW z wcześniej zakładanych 4,6 GW, które zapisano w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Jest to odpowiedź na projekty, które pojawią się w przyszłości na rynku.

W styczniu tego roku Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Projekt przewiduje dwufazowy model systemu wsparcia. Oparty ma być na dwustronnym kontrakcie różnicowym.

Więcej informacji