Spółka Mostostal Warszawa planuje wybudować fabrykę za 100 mln zł. Jako lokalizacje wskazuje Gdynię, gdzie prawdopodobnie powstanie terminal instalacyjny offshore, jednak zaznacza, że rozwiązanie można adaptować również w innych morskich hubach.

Jak zapewnia Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes spółki, firma posiada technologię, która przysłuży się polskiej energetyce odnawialnej. Proponują rozwiązanie posadowienia farm zintegrowane z montażem i transportem turbiny, które dotyczy zastosowania betonowej technologii GBS (Gravity Based Structure) z użyciem doków pływających. Dzięki temu możliwy będzie zintegrowany transport kompletnego zestawu – czyli fundamentu wraz z turbiną – z portu instalacyjnego do miejsca docelowego na morzu. Technologia pozwala na produkcję kompletnej instalacji na lądzie.

Jak mówi Jorge Calabuig Ferre, spółka potrzebuje przeznaczonego do tego typu technologii portu instalacyjnego, a także nabrzeża i części lądowej. przystosowanej dla tej inwestycji. Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje, aby Terminal instalacyjny powstał w gdyńskim porcie, jednak o umieszczenie go na swoim terytorium zabiega także port gdański.

Od miejsca, w którym stanie terminal offshore, zależeć będzie lokalizacja fabryki Mostostalu Warszawa. Jej budowę warunkuje również pozyskanie wiążącej deklaracji od podmiotów, które będą budować farmy wiatrowe, gwarantującej zakup produktów z fabryki stołecznej spółki.

Więcej