Z informacji przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do końca lipca br. można złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu samochodów elektrycznych. Dotychczasowe wyniki trzech programów: Zielony Samochód, eVan i Koliber wskazują na umiarkowane zainteresowanie nabywców. Liczba aut elektrycznych na polskich drogach stopniowo jednak rośnie, a rynek czeka na uruchomienie programu dopłat dla przedsiębiorców, którzy odpowiadają za większość zakupów w salonach motoryzacyjnych. Ważną kwestią sprzyjającą rynkowi jest także rosnąca świadomość ekologiczna Polaków.

Licznik Elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wskazuje, że na koniec czerwca 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 12 271 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Ponad połowę stanowiły pojazdy w pełni elektryczne. W pierwszym półroczu 2020 roku przybyło nieco ponad 3,2 tys. elektryków, o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Programy wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dziedzinie samochodów elektrycznych:

  • Zielony samochód – 15 % dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego, przy maksymalnej wartości pojazdu nie przekraczającej 125 tys zł.
  • e-VAN – 30 % dofinansowanie do zakupu elektrycznego samochodu dostawczego, kwota wsparcia nie może przekroczyć 70 tys. zł na jedno auto.
  • Koliber – 20 % dofinansowanie do zakupu elektrycznej taksówki, kwota wsparcia do 25 tys. zł.

Na trzy programy przewidziano wsparcie w wysokości 150 mln zł. Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do 28 lipca w ramach programu Zielony Samochód wpłynęło 237 wniosków na kwotę nieco ponad 4,1 mln zł, a w trakcie wypełniania przez wnioskodawców było 140 formularzy roboczych. W programie e-Van złożono 48 wniosków na kwotę 2,84 mln zł, a ponad 200 formularzy było w trakcie wypełniania. Z kolei w ramach programu Koliber 20 formularzy roboczych było w trakcie wypełniania przez wnioskodawców.

Nabór wniosków NFOŚiGW

Więcej informacji