BIOMASA jest substancją organiczną, powstającą w wyniku procesu fotosyntezy. Pozostawiona na powierzchni gleby w postaci mulczu (resztki pożniwne, zielony nawóz, chwasty) poprawia jej sprawność, a po przyoraniu i humifikacji staje się próchnicą. Może być źródłem odnawialnych nośników energii. Racjonalne spalanie biomasy nie powoduje zwiększenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Materiały i paliwa odpadowe z biomasy, tzn. odpadki drewniane, trociny, kora, słoma, siano, darń, łęty, strąki fasoli, pestki owoców, zepsute ziarno mogą być spalane w sposób ekologicznie bezpieczny i efektywny energetycznie.
Części zdrewniałe, np. drewno, słomy zbóż, siano oraz produkty uboczne przetwarzania nasion i owoców takie jak wytłoki, makuchy itp. są alternatywą dla kopalnych paliw stałych. Produkty rolnicze np. ziemniaki, buraki, zboża, owoce jako wysokoenergetyczne dodatki do paliw w postaci alkoholi i eterów mogą być przyczyną zmniejszenia zużycia benzyn produkowanych z ropy naftowej. Tłuszcze z produktów rolniczych – oleje: rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, kokosowy, gorczycy, rzepiku, rzodkwi, lnu, oliwek są alternatywą dla oleju napędowego produkowanego z ropy naftowej. Odpady przetwórcze, z których przy pomocy bakterii produkowany jest metan są alternatywą dla gazu ziemnego i innych gazów przemysłowych.

ZASADA DZIAŁANIA CIEPŁOWNI OPALANEJ SŁOMĄ
W komorze spalania ciepłowni słoma może być spalana w postaci suchej sieczki, granulatu, pyłu, całych balotów oraz balotów poszarpanych. Słomiane baloty za pomocą transportera podawane są do szarpacza słomy i po rozdrobnieniu docierają do cyklonu, gdzie usuwane są pyły. Pyły transportowane są za pomocą wentylatora bezpośrednio do komory spalania. Z cyklonu rozdrabniana słoma przesuwana jest przenośnikiem do komory spalania ciepłowni. Podczas spalania ogrzewany jest kocioł z wodą, od którego odprowadzona jest sieć ciepłownicza (np. osiedlowa). Produktem spalania słomy, oprócz ciepła, są spaliny i popiół. Spaliny poprzez komin odprowadzane są do atmosfery, natomiast popiół za pomocą przenośnika transportowany jest na zewnątrz kotła. Dwutlenek węgla otrzymywany w procesie spalania słomy zalicza się do gazów przyjaznych środowisku, gdyż krąży on w przyrodzie w obiegu zamkniętym, w cyklu rocznym.

[su_divider top=”no” divider_color=”#cccccc” link_color=”#bac403″ size=”1″ margin=”40″]

[su_divider top=”no” divider_color=”#cccccc” link_color=”#bac403″ size=”1″ margin=”40″]

LEGENDA:

[su_row]
[su_column size=”1/3″]
1. balot słomy
2. transporter balotów
3. szarpacz słomy
4. transporter pneumatyczny
[/su_column]
[su_column size=”1/3″]
5. cyklon (urządzenie do usuwania pyłów)
6. przenośnik słomy
7. wentylator
8. kocioł
[/su_column]
[su_column size=”1/3″]
9. komora spalania
10. przenośnik popiołu
11. sieć ciepłownicza
12. odprowadzenie spalin do komina
[/su_column]
[/su_row]