KE: oceny krajowych planów energii i klimatu w czerwcu

  • Reading time:2 mins read

Oficjalna ocena krajowych planów dla energii i klimatu, które państwa Unii Europejskiej przesłały Komisji Europejskiej pod koniec 2018 r. zostanie opublikowana w czerwcu b.r.

Jak wynika z raportu opracowanego przez Europejską Fundację Klimatyczną, stanowiącego symulację ocen planów poszczególnych państw Unii Europejskiej, które przeprowadza Komisja Europejska, w przypadku Polski punkt sporny stanowić może m.in. kwestia finansowania transformacji energetycznej, która zdaniem autorów raportu została pominięta, nie przeprowadzone zostały także konsultacje społeczne.

Wśród krajów, których plany uzyskały najwyższe oceny (liczone w procentach), znalazły się m.in. Hiszpania (52,4 %), Francja (46,9 %) i Grecja (44,2 %). Polska (17,9 %) zajęła 25. miejsce, wyprzedzając Bułgarię (14, 6%), Niemcy (12,5 %), Słowację (12,5 %) oraz Słowenię (3,2 %), która uzyskała najgorszy wynik. Średnia wyniosła 29 %.

Wśród licznie obserwowanych problemów znalazły się m.in. zbyt ograniczone plany stopniowego wycofywania wsparcia instalacji węglowych i innych paliw kopalnych, nieliczne wskazania co do koniecznych do przeprowadzenia inwestycji, nadmierne wykorzystanie biomasy oraz nieodpowiedni proces lub brak konsultacji publicznych.

Postępy Polski w realizacji celów klimatycznych 17 maja b.r. podczas debaty organizowanej przez Polską Zieloną Sieć ocenił również Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce Rafał Szyndlauer podkreślając, że Polska powinna podjąć radykalne działania żeby ten cel 15 proc. osiągnąć albo zbliżyć się do niego. Druga rzecz, która nie idzie najlepiej, to cele zaprezentowane w Krajowym Planie. Są zbyt mało ambitne i wg naszych wyliczeń Polska mogłaby spokojnie osiągnąć 25% a nie 21%.

Co istotne, po publikacji ocen planów kraje członkowskie będą zobowiązane odnieść się do przedstawionych przez Komisję Europejską uwag. W drugiej połowie 2019 r. natomiast rozpoczną się negocjacje nowego budżetu unijnego na lata 2020-2027, z którego minimum jedna czwarta zostanie przeznaczona na realizację celów klimatycznych, wspieranych także przez środki z Funduszu Modernizacyjnego.

Raport Europejskiej Fundacji Klimatycznej

Więcej na wysokienapiecie.pl