Ministerstwo Energii jest na etapie analiz uwag zgłoszonych do “PEP 2040” podczas konsultacji. Do resortu miało wpłynąć łącznie około 1,8 tys. uwag.
Minister Tchórzewski, 2 kwietnia w trakcie posiedzenia Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, mówił, że możliwy termin przyjęcia “PEP 2040” przez Radę Ministrów to najbliższe lato. Wśród uwag, które ME ma uwzględnić w finalnej wersji dokumentu, mają być uwagi związane z położeniem większego nacisku na energetykę prosumencką.
Ministerstwo nie zamierza uwzględniać uwag zakładających zmniejszenie wprowadzonych w 2016 r. restrykcji w zakresie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych i obszarów chronionych.
Procedowaniu mającego krajowy charakter dokumentu “Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” towarzyszą prace nad innym kluczowym dokumentem zawierającym założenia rozwoju polskiej energetyki – “Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030”, którego projekt polski rząd przygotował zgodnie z wymogami nowej unijnej polityki energetycznej.
Projekty planów kraje Unii Europejskiej miały przygotować do końca 2018 r., a po ocenie przez Komisję Europejską i wprowadzeniu ewentualnych korekt, krajowe plany mają zostać przyjęte w finalnych wersjach do końca 2019 r.
Możliwy termin sformułowania uwag przez Komisję Europejską, po analizie poszczególnych projektów krajowych planów, to czerwiec.