W dniach 20-21 czerwca br. w Brukseli odbyło się spotkanie Rady Europejskiej w którym wzięli udział przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej (UE). Głównym tematem spotkania była neutralność klimatyczna do 2050 r.
Aż 6 z 28 państw członkowskich nie poparła celu na rok 2050, wśród nich są: Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Polska i Rumunia.
Zdanie Polski ws. przyjęcia celu na rok 2050 r. jest uwarunkowane wcześniejszą analizą przedłożonych przez państwa UE z celami do 2030 i 2050 roku. Minister ds. Europejskich Konrad Szymański wskazał na istotny element polskiego stanowiska, a mianowicie „burden sharing”, czyli określenie jaka część redukcji w ramach nowego celu na 2050 rok przypadłaby Polsce oraz innym państwom.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Muller napisał na Twitterze: Premier Mateusz Morawiecki broni interesów Polski ws. polityki klimatycznej. Cel: uczciwe rozłożenie kosztów ochrony klimatu z uwzględnieniem specyfiki krajów. Cele klimatyczne ważne tak samo jak sposoby ich realizacji zapewniające bezpieczeństwo obywateli, przedsiębiorców i gospodarki.
Polska zasygnalizowała, że najlepszym terminem przyjęcia strategii energetycznej byłby rok 2020, ze względu na potrzebę przygotowania ochronnych i kompensacyjnych działań dla regionów dotkniętych skutkami transformacji energetycznej.
Kolejne spotkanie w sprawie neutralności klimatycznej ma się odbyć w grudniu tego roku.