Pakiet zimowy: regulacje dla odbiorców i prosumentów, mniej subsydiów dla węgla

  • Reading time:2 mins read

26 marca członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali regulacje mające umocnić pozycję odbiorców energii i prosumentów. Przedmiotowe regulacje ograniczą też możliwość subsydiowania przez państwa Unii Europejskiej elektrowni spalających paliwa kopalne. Parlament Europejski przyjął najważniejsze regulacje składające się na komplet rozwiązań „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, stanowiący nową strategię energetyczną na zbliżającą się dekadę.

Zapisy dotyczące odbiorców energii w Unii Europejskiej skupiają się na wprowadzeniu dynamicznych cen, które mają sprzyjać wzrostowi świadomości odbiorców nt. zużycia energii i generowaniu działań związanych z oszczędzaniem energii w czasie, gdy w systemie jest na nią największe zapotrzebowanie.

Zgodnie z nowymi przepisami odbiorcy energii będą mogli zaopatrzyć się w inteligentny licznik (powinien zostać zainstalowany w ciągu 4 miesięcy od złożenia wniosku), który wykazuje zużycie energii i koszty w czasie rzeczywistym oraz sam wysyła informację o zużyciu energii za dany okres, a więc jego odczyt nie wymaga wizyty inkasenta.

Konsumenci w każdym kraju UE otrzymają bezpłatny dostęp do przynajmniej jednego narzędzia umożliwiającego porównanie dostępnych na rynku ofert w zakresie dostaw energii. Reforma ma wzmocnić współpracę między państwami członkowskimi w przypadku kryzysu energetycznego. Dzięki m.in. większej elastyczności systemów energetycznych, zwiększeniu możliwości importu i eksportu energii.

Zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego ma służyć przyjęte przez Parlament Europejski rozporządzenie w sprawie gotowości na wypadek zagrożeń w sektorze energii elektrycznej.

Aktualne prawo Unii Europejskiej zezwala władzom krajowym na płacenie elektrowniom wykorzystującym paliwa kopalne za pozostawanie w pogotowiu, aby dostarczyć określone moce na wypadek ich niedoboru w systemie.

Nowe przepisy, poparte przez Parlament Europejski, wprowadzą ograniczenia dla państw członkowskich, które dotują elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne. Ograniczenie pomocy państwa będzie mieć zastosowanie do wszystkich nowych elektrowni. Przyjęte akty prawne, aby wejść w życie, będą oficjalnie zatwierdzone przez ministrów państw członkowskich na poziomie Rady UE, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Więcej