Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie w programie LIFE dla polskich projektów, z których zostaną sfinansowane m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii. Zgodnie z informacją przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku kwietnia br. do polskich wnioskodawców wpłynęły ostatnie pisma od Europejskiej Agencji ds. Małych i Średnich Przedsięwzięć Komisji Europejskiej, informujące o wynikach oceny wniosków LIFE, złożonych w ramach naboru prowadzonego w 2019 roku w podprogramie Środowisko i Klimat. Sześciu polskim wnioskodawcom przyznano rekordowe dofinansowanie ze środków KE, które wynosi blisko 28 mln euro, przy łącznym budżecie projektów ponad 46 mln euro.
Najwyższe dofinansowanie w wysokości 10,85 mln euro na projekt warty 18,08 mln euro otrzymało województwo małopolskie. Dzięki środkom z programu LIFE Małopolska będzie miała szansę na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a jej mieszkańcy będą mogli w większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii. Głównym celem projektu będzie wdrożenie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii (RAPCE), wspierającego niskoemisyjną transformację regionu i mobilizującego publiczne oraz prywatne fundusze w tym obszarze. Projekt ma również promować i wzmacniać synergię między polityką dotyczącą czystego powietrza i polityką klimatyczną oraz zachęcać do inwestycji, które jednocześnie przyczyniają się do realizacji celów obu polityk.
Dofinansowanie w wysokości 1,63 mln euro na projekt warty 3,01 mln euro otrzyma województwo opolskie, które zgłosiło projekt “Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w lokalnych jednostkach samorządowych woj. opolskiego”.
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych otrzyma 1,04 mln euro na wyceniony na 2,08 mln euro projekt “Promocja i wdrażanie programu weryfikacji technologii środowiskowych Unii Europejskiej (ETV) dobrowolnego programu oceny technologii środowiskowych UE”.
Z kolei Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy otrzyma 0,73 mln euro na warty 1,34 mln euro projekt “Ocena długoterminowego wpływu europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (UE ETS) na zeroemisyjną gospodarkę do 2050 r.”.