Polska i kilka innych państw UE apeluje do Komisji o dodatkowe wsparcie dla sektora OZE

  • Reading time:3 mins read

Polska wraz z siedmioma innymi państwami UE zwróciła się do Komisji Europejskiej, by w ramach odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią przywrócić do Europy kluczowe segmenty łańcucha dostaw do produkcji energii odnawialnej.

Polska, Litwa, Austria, Estonia, Łotwa, Luksemburg, Grecja i Hiszpania chcą, by technologie związane z energetyką odnawialną zostały włączone w Strategiczne Forum ds. Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania. Projekty z tej listy mogą liczyć na uprzywilejowane traktowanie, w tym finansowanie ze środków UE.

Sygnatariusze listu – w tym Polska – podkreśliły, że kluczową rolę w osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej, odegrają odnawialne źródła energii – w szczególności te opierające się na wietrze i słońcu. I to właśnie w nie trzeba będzie w zainwestować w najbliższych 30 latach nawet 2 biliony euro.

Dlatego też sygnatariusze postulują, by to wiatr i słońce oraz technologie magazynowania zielonej energii stały się głównymi elementami “inwestycyjnymi” europejskiego zielonego ładu. Dlatego też postulują, by Komisja Europejska powołała nowy sojusz, który skupiałby branżę OZE, tak by pomóc firmom kojarzyć się i wzmocnić zarazem. Uznała wiatr i słońce jako strategiczne dla osiągnięcia celów i rozważyła możliwość zwiększenia pomocy publicznej dla przedsięwzięć z tych sektorów.

W liście poruszono również temat dotacji dla sektora energii odnawialnej, w tym jego dostępu do takich instrumentów finansowych UE, jak InvestEU, CEF, zielone obligacje, fundusze na rzecz innowacji i modernizacji, nowo tworzony Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w tym w szczególności dla MŚP, a także kwestia dostępu do przyszłych instrumentów odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.

W Europie musimy tworzyć i utrzymywać odpowiednie łańcuchy produkcyjne i łańcuchy dostaw w zakresie energii odnawialnej. Wesprze to również europejskie dążenia do technologicznej suwerenności w strategicznych sektorach. Dwie główne obecnie technologie produkcji energii odnawialnej – wiatrowa i słoneczna – oraz technologie magazynowania energii powinny zostać uznane za strategiczne łańcuchy wartości. Istotne jest włączenie ich do prac forum strategicznego ds. ważnych projektów, które są przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI) – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.