Komisja Europejska opublikowała plan działania i rozpoczęła publiczne konsultacje w ramach przygotowań inicjatywy dotyczącej wykorzystania potencjału morskiej energii odnawialnej w Europie.
W ramach Nowego Zielonego Ładu, Komisja określiła znaczenie uzgodnienia nowego podejścia do wykorzystania europejskiego potencjału morskiej energii odnawialnej w sposób zrównoważony. Zmieniony program prac Komisji potwierdził, że europejska strategia dotycząca morskiej energetyki odnawialnej zostanie opublikowana do końca 2020 roku. Jej celem będzie nadanie strategicznego kierunku ambitnemu rozwojowi i integracji tego rodzaju energii do 2030 roku oraz do 2050 roku. Morska energia odnawialna obejmuje kilka źródeł energii i różne technologie, w tym głównie morską energetykę wiatrową.
Mapa drogowa „Offshore renewable energy strategy” przedstawia różne etapy tego procesu, a UE dzisiaj otworzyła czterotygodniowy okres na publiczne konsultacje na temat tej mapy drogowej. Uwagi do tego planu działania można zgłaszać przez 4 tygodnie. Nadesłane uwagi posłużą do dopracowania inicjatywy.
Ogólnym celem tej inicjatywy jest ułatwienie różnym formom morskiej energii odnawialnej – w szczególności morskiej energii wiatrowej, ale także energii pływów i oceanów – wykorzystanie ich potencjału w najbardziej wydajny i konkurencyjny sposób, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska.
Zakres strategii obejmuje wszystkie morza europejskie, Morze Północne, Morze Bałtyckie, Morze Śródziemne i Morze Czarne oraz Ocean Atlantycki. Potencjał morskiej energii odnawialnej w Europie jest duży. Tylko w najbardziej rozwiniętej z tych technologii w morskich farmach wiatrowych Komisja przewiduje ponad 250 GW mocy zainstalowanej. Z kolei energia z fal mórz i oceanów zgodne z prognozami IRENA osiągnie 10 GW do 2030 roku. Unia Europejska, która jest światowym liderem w dziedzinie technologii wykorzystujących energię mórz i oceanów, ma szansę, by do 2050 roku wkład źródeł morskich w produkcję energii elektrycznej osiągnął poziom 35 procent.