Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) obserwuje rosnące zapotrzebowanie na instalacje do zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów w instalacjach termicznego przekształcania odpadów pochodzących z odpadów komunalnych (z wytwarzaniem energii cieplnej w kogeneracji). Mając ten fakt na uwadze, NFOŚiGW oferuje wsparcie finansowe dla przedsięwzięć polegających na modernizacji lokalnych źródeł ciepła, w kontekście możliwości spalania odpadów w ramach dokonanej modyfikacji programu „Racjonalna gospodarka odpadami”.
Wykorzystanie ciepła z odpadów, tam gdzie istnieje infrastruktura pozwalająca na całoroczne pożytkowanie produkowanej energii cieplnej, wpisuje się w ideę „gospodarki o obiegu zamkniętym” (GOZ) i stanowi niejako „domknięcie” systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Zgodnie z obecnymi szacunkami, w Polsce jest zmagazynowane ok. 30 mln ton paliwa z odpadów. Ten potencjał energetyczny paliw alternatywnych (RDF) mógłby być wykorzystywany sukcesywnie przez sieci ciepłownicze, tam gdzie istnieje infrastruktura pozwalająca na całoroczne wykorzystanie produkowanej energii cieplnej.
Aktualnie jednak – obok funkcjonujących dużych zakładów przetwarzających termicznie zmieszane odpady komunalne, zlokalizowanych głównie przy dużych ośrodkach miejskich (np. w Krakowie) – w Polsce brakuje małych instalacji. Dużym minusem jest również brak polskich producentów kotłów, którzy posiadaliby odpowiednie referencje do realizacji przedmiotowych inwestycji.
Przy istniejącym stanie wiedzy możliwe jest jednak stworzenie krajowego rozwiązania technologicznego dla zakładu odzyskującego energię z odpadów (konkurencyjnego ekonomicznie w stosunku do oferowanych na rynku propozycji zagranicznych). Budowa kilku tego typu instalacji demonstracyjnych umożliwiłaby uzyskanie referencji przydatnych dla podjęcia działań inwestycyjnych nawet w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Niezbędne byłoby jednak preferencyjne wsparcie finansowe, aby realizacja inwestycji była dostosowana do poziomu oczekiwań i możliwości inwestycyjnych budżetów lokalnych.
Docelowo małe instalacje do odzysku ciepła i energii z RDF (tanie i oparte na krajowym know-how) powinny być budowane w Polsce już bez wsparcia dotacyjnego. Po wybudowaniu instalacji wzorcowych, powielenie sprawdzonych rozwiązań na terenie całego kraju mogłoby być realizowane bez wsparcia finansowego ze strony środków budżetowych, a przy udziale inwestorów prywatnych lub samorządowych.