Jak wynika ze „Sprawozdania z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej” za okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega możliwość występowania istotnych i zwiększających się z biegiem czasu niedoborów wymaganej nadwyżki mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym po 2025 r. Autorzy sprawozdania przewidują, że konieczna będzie budowa między 6 000 MW a ok. 11 000 MW nowych mocy do 2030 r.
Według analizy pierwsze poważne niedobory mogą wystąpić w rezultacie planowanych trwałych odstawień z eksploatacji JWCD cieplnych. Spełnienie się pesymistycznego scenariusza wyłączeń źródeł wytwórczych oznaczałoby brak zdolności do skutecznego bilansowania KSE i zwiększenie importu energii elektrycznej z sąsiednich systemów. Jak jednak zastrzeżono w raporcie, poleganie na imporcie energii elektrycznej nie jest pewnym źródłem pokrycia bilansu.
Jak podkreślili autorzy sprawozdania, ze względu na skutki niezbilansowania mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym należy dążyć do poprawy sytuacji bilansowej poprzez instrumenty regulacyjne, wraz z systemami wsparcia oraz instrumentami finansowymi (w tym funduszami UE). W celu zapewnienia bezpieczeństwa dostarczania energii elektrycznej w okresie do 2035 r. planowanym inwestycjom w nowe moce wytwórcze musi towarzyszyć skoordynowany rozwój infrastruktury sieciowej.
Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektryczne