Interpelacja w sprawie ustawy dedykowanej morskim farmom wiatrowym

  • Reading time:2 mins read

W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Zdzisława Gawlika z dnia 26 czerwca br., w sprawie ustawy dedykowanej morskim farmom wiatrowym, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski napisał, że Ministerstwie Energii trwają prace koncepcyjne nad założeniami prawnymi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a resort przewiduje, że do 2040 roku na morzu powinno być zainstalowane 10,3 GW mocy wiatrowych.

Intencją Ministerstwa Energii jest stworzenie takich ram prawnych, które w perspektywie wieloletniej pozwolą działać wszystkim zainteresowanym rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej podmiotom, w tym także tym podmiotom, które będą odpowiedzialne za dostarczanie komponentów do budowy wiatraków na morzu (tzw. “local content” inwestycji offshore). Obecnie trwają w Ministerstwie Energii prace koncepcyjne nad założeniami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zmiana regulacji w obszarze przepisów prawa energetycznego powinna wprowadzać nowe rozwiązania systemowe z obszaru funkcjonowania inwestycji OZE na Bałtyku i pozwalające na rozwój w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej. Przewiduje się, że pierwsza morska farma wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego dopiero po 2025 r. Kluczowym dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej będzie możliwość bilansowania morskich farm wiatrowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE). – poinformował Minister Energii.

Morska energetyka wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego Polski już w 2027 r.,a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet 10,3 GW mocy wiatrowych, co przełoży się na produkcję ok. 41 TWh energii, a współczynnik wykorzystania mocy może przekroczyć 45% w 2040 r.

Więcej