Regulacje dotyczące magazynowania energii do końca marca

  • Reading time:2 mins read

Na posiedzeniu sejmowej Podkomisji do spraw polityki i rozwoju inteligentnych miast i elektromobilości wiceminister energii Tadeusz Skobel poinformował, że projekt udoskonalenia Prawa energetycznego, który zawiera regulacje w zakresie magazynowania energii zostanie skierowany do prac w Sejmie do końca marca tego roku.

Przedstawiciele Ministerstwa Energii podkreślają, że w polskim prawie brakuje spójnych przepisów z dziedziny magazynowania oraz brak określonych zasad przyłączania do sieci magazynów, które obecnie są traktowane jako jednostki wytwórcze. Potrzebna jest metoda na taryfowanie i opłaty sieciowe, aby należność nie była naliczana podwójnie.

Ministerstwo energii zdefiniowało magazyny energii w następujący sposób  ‘’instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej” –  taka definicja ma zostać przeniesiona od razu również do ustawy o odnawialnych źródłach energii czy do ustawy o rynku mocy.

Magazynowanie energii zdefiniowano natomiast jako „przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie ponowne jej przetworzenie na energię elektryczną i wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej”.

Ministerstwo Energii zaproponowało ponadto powołanie Operatora Systemu Magazynowania, który ma być zobowiązany do opracowania instrukcji ruchu i eksploatacji instalacji magazynowej. Będzie mieć na to 3 miesiące od daty wejścia w życie zmian w Prawie energetycznym.

Więcej