DALSZY CIĄG ZMIAN W USTAWIE O ODNAWIALNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII

  • Reading time:3 mins read

Dnia 7 kwietnia br. do Sejmu wpłynął Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Tego samego dnia, podczas posiedzenia Sejmu odbyło się I czytanie.

Projekt dotyczy wprowadzenia kolejnych kilkudziesięciu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym oraz regulacji wspierających poszczególne grupy społeczne w obliczu epidemii.

8 kwietnia br. odbyło się II oraz III czytanie projektu ustawy. Po przeprowadzeniu głosowania projekt został uchwalony. Zgodnie z informacjami podanymi przez Sejm RP prace nad ustawą nie zostały jeszcze zakończone.

Aktualny status projektu

Zgodnie z treścią projektu ustawy:

Zmiany w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zaproponowana nowelizacja w przedmiotowym obszarze jest kluczowa z punktu widzenia realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Przedłużenie obowiązywania umów o przyłączenie do sieci, w których termin na dostarczenie po raz pierwszy energii elektrycznej do sieci przypada przed dniem 30 czerwca 2022 r. jest niezbędne dla dalszej realizacji inwestycji, które wygrały aukcje w 2018 i 2019 r. oraz które realizowane są poza systemem aukcyjnym

Zaproponowane zmiany dotyczą m.in.

  • wydłużenie o 12 miesięcy terminów, do których mogą zostać wydłużone umowy o przyłączenie do sieci, zgodnie z art. 184d ust. 1 ustawy o OZE.
  • Art. 49 projektu przedstawia proponowane zmiany w ustawie o oze z 2015 r.
  • Art. 80 odnosi się do aukcji ogłaszanych, organizowanych i przeprowadzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

W uzasadnieniu do proponowanych zmian czytamy :

Wprowadzenie przepisu w zaproponowanym brzmieniu daje większą pewność inwestorom, co do możliwości realizacji prowadzonych inwestycji, poprzez ograniczenie ryzyka związanego z przyłączeniem tych instalacji do sieci. Powyższe ma również znaczenie w kontekście możliwości finansowania tego typu przedsięwzięć przez instytucje finansujące, dla których zaproponowane rozwiązanie zmniejsza ryzyko w procesie inwestycyjnym.