Opublikowana prognoza BNEF Energy Storage Outlook 2019 przewiduje obniżenie o połowę kosztów akumulatorów litowo-jonowych na kilowatogodzinę do 2030 r., ponieważ popyt na energię elektryczną wzrasta na dwóch różnych rynkach – w przypadku pojazdów stacjonarnych i elektrycznych. W sprawozdaniu kontynuuje się modelowanie wpływu tego zjawiska na globalny system elektroenergetyczny, w coraz większym stopniu penetrowany przez tanie elektrownie wiatrowe i słoneczne.
Według szacunków BNEF w ciągu najbliższych dwóch dziesięcioleci stacjonarne magazynowanie energii będzie wymagało inwestycji w wysokości 662 mld USD. Będzie to możliwe dzięki dalszemu gwałtownemu obniżeniu kosztów baterii litowo-jonowych.
Zgodnie z prognozą BNEF tylko 10 krajów jest na dobrej drodze do reprezentowania prawie trzech czwartych światowego rynku w ujęciu gigawatowym. Korea Południowa jest wiodącym rynkiem w 2019 roku, ale wkrótce zrzeknie się tej pozycji, z Chinami i USA daleko z przodu do 2040 roku.
Przewiduje się, że całkowite zapotrzebowanie na baterie z sektorów stacjonarnego składowania i transportu elektrycznego wyniesie 4,584 GWh do 2040 r.