Najnowszy raport BNEF na temat zrównania kosztów energii elektrycznej

  • Reading time:2 mins read

Globalny wskaźnik LCOE dla energii wiatrowej na lądzie wynosi 55 USD za megawatogodzinę, co oznacza spadek o 18% w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami ubiegłego roku, podczas gdy ekwiwalent dla instalacji fotowoltaicznych bez systemów śledzenia wynosi 70 USD za MWh, co oznacza również spadek o 18%. Wskaźnik LCOE dla energii wiatrowej na morzu wynosi 118 USD za MWh w pierwszej połowie 2018 r. , czyli o 5%.

Najnowszy raport BNEF na temat LCOE, dla wszystkich wiodących technologii stwierdza, że energia z paliw kopalnych stoi przed bezprecedensowym wyzwaniem we wszystkich trzech rolach, jakie pełni w koszyku energetycznym – dostawie „produkcji masowej” dostawie „generacji dyspozycyjnej”oraz zapewnieniu „elastyczności”.

W produkcji masowej zagrożenie stanowią ogniwa wiatrowe i fotowoltaiczne, które w ubiegłym roku jeszcze bardziej zmniejszyły swoje LCOE dzięki spadającym kosztom kapitałowym, poprawie wydajności i rozpowszechnieniu konkurencyjnych aukcji na całym świecie.

W energetyce dyspozycyjnej – zdolność do reagowania na żądania sieci w celu zwiększenia lub zmniejszenia produkcji energii elektrycznej o każdej porze dnia – wyzwaniem dla nowego węgla i gazu jest połączenie magazynowania akumulatorów z wiatrem i energią słoneczną, co umożliwia tym ostatnim dwóm „zmiennym” źródłom płynną produkcję oraz, w razie potrzeby, zmianę harmonogramu dostaw.

W przypadku elastyczności – możliwości włączania i wyłączania w odpowiedzi na niedobory i nadwyżki energii elektrycznej w godzinach pracy sieci – baterie wolnostojące są coraz bardziej opłacalne i zaczynają konkurować cenowo z elektrowniami gazowymi pracującymi w cyklu otwartym, a także z innymi opcjami, takimi jak elektrownie szczytowo-pompowe.

BNEF analizuje dane liczbowe dotyczące zrównanych kosztów energii elektrycznej dla różnych technologii od 2009 r. , w oparciu o bazę danych finansowania projektów i pracę zespołów analitycznych nad dynamiką kosztów w różnych sektorach.

Więcej