Senacki projekt nowelizacji liberalizującej zasadę 10h

  • Reading time:2 mins read

W Senacie procedowany jest Projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 755).

Projekt przewiduje, że w przypadku zgody rady gminy, inwestycje polegające na budowie elektrowni wiatrowych realizuje się niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Zgodnie z projektowanym brzmieniem art. 4, to rada gminy (na wniosek zainteresowanego inwestora) podejmowałaby uchwałę w sprawie lokalizacji turbiny wiatrowej, z zachowaniem zasady minimalnej odległości 500 metrów w linii prostej od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkalna. W projekcie ustawy decyzję w zakresie odległości elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkalnej lub od terenów, które powinny być chronione akustycznie, pozostawia się gminom, przy zastrzeżeniu, że organy te wyznaczając lokalizację elektrowni wiatrowej, uwzględnią minimalną odległość siłowni wiatrowej od tych terenów. tj. 500 metrów oraz zasięg emitowanego przez planowaną elektrownię hałasu.

Jednocześnie zaproponowano odstępstwo od zasady sporządzania raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji budowy turbin wiatrowych, których moc objęta wnioskiem jest równa lub mniejsza od 20 MW mocy przyłączeniowej oraz odległość projektowanych turbin objętych wnioskiem jest większa niż 2 km w linii prostej od istniejących turbin wiatrowych i 500 metrów od granicy obszaru dla którego ustanowiono formę ochrony przyrody.

Co istotne, projekt wprowadza również w dodawanym art. 8a opłatę na rzecz społeczności lokalnej w wysokości 5% wartości wytworzonej energii z każdej elektrowni wiatrowej w danym miesiącu, stanowiącej przychód gminy, na terenie której znajduje się turbina wiatrowa. Opłata miałaby zostać przeznaczona na walkę z ubóstwem energetycznym, budowę infrastruktury społecznej w szczególności zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni wiatrowej.

Do reprezentowania Komisji w dalszych pracach nad tym projektem ustawy upoważniony jest senator Stanisław Gawłowski.

Projekt będzie procedowany na posiedzeniu zaplanowanym na 19 lipca 2022 r. posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu (nr 69), Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 172), Komisji Ustawodawczej (nr 258).

Więcej