Na państwowych ugorach wyrośnie fotowoltaika

  • Reading time:2 mins read

Niskiej klasy grunty rolne, znajdujące się w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, będą mogły zostać wydzierżawione pod instalacje OZE – zwłaszcza fotowoltaikę.

Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw, który do konsultacji upubliczniło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (numer z wykazu: UD376). Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał 2022 r.

 

Grunt to fotowoltaika

Jak wskazano w projekcie, w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, KOWR dokonał analizy Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa celem wytypowania gruntów o niskiej przydatności rolniczej (klas IV-VI oraz N), których wykorzystanie może wspierać rozwój energetyki w Polsce poprzez wykorzystanie tych gruntów pod lokalizację instalacji fotowoltaicznych.

W sumie wytypowano grunty o powierzchni ok. 31,4 tys. ha – w tym ok. 1,5 tys. ha niezagospodarowanych oraz pozostałe ok. 29,9 tys. ha znajdujących się w dzierżawie.

Resort rolnictwa podkreślił, że na podstawie obecnych przepisów KOWR nie ma możliwości bezprzetargowego wydzierżawiania tego typu gruntów spółkom kapitałowym czy grupom kapitałowym prowadzącym działalność w zakresie produkcji energii odnawialnej.

Wprowadzenie proponowanych rozwiązań ma to umożliwić, co pozwoli pozyskać KOWR dodatkowych środków na realizację zadań nałożonych na tę instytucję.

 

Więcej