Uprzejmie informujemy, że gośćmi pierwszego odcinka E.ON Talks byli Włodzimierz Ehrenhalt, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej oraz Michał Skorupa, Prezes zarządu E.ON Foton.
Rozmowa dotyczyła dynamiki rozwoju fotowoltaiki w Polsce i nowych zasadach rozliczania prosumentów, której wejdą w życie w dniu 1 kwietnia 2022 roku.
Jednym z ważniejszych zadań przyjętych przez 193 kraje członkowskie ONZ, określonym w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030, jest kwestia znaczącego zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w globalnym miksie energetycznym. Według Ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) moc OZE wzrośnie do 2026 roku o 4,8 tys. GW. Prym w tej zmianie wiodą Chiny, które cztery lata przed narzuconym sobie terminem, zainstalują odnawialne źródła energii o mocy 1,2 tys. GW. Pomimo wielu optymistycznych sygnałów, część sceptyków podkreśla, że tempo przybywania OZE nie jest wystarczające, by osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
Włodzimierz Ehrenhalt, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej patrzy na cały proces szerzej: „To, co w tej chwili odbywa się na rynku energetyki na całym świecie, a szczególnie w Europie to jest całkowita zmiana systemu życia społeczeństw i gospodarki poprzez elektryfikację całych dziedzin życia. […] Powstaje nie energetyka, tylko energia niepaliwowa, czyli odnawialna. […] Za kilkadziesiąt lat źródła odnawialne przejmą całą energetykę, nie tylko energetykę, również ciepłownictwo, bo elektryfikacja ciepłownictwa jest kwestią czasu. A przejście na elektryfikację całego życia, całej gospodarki spowoduje znaczącą poprawę klimatu, bo są to źródła bezemisyjne”. Pogląd ten podziela Michał Skorupa, Prezes zarządu E.ON Foton i podkreśla: „dzisiaj to już jest taki kierunek, od którego trudno powiedzieć, że mamy odwrót. Mamy konkretne regulacje, które też są pewnego rodzaju drogowskazem, w którą stronę ta transformacja ma się dokonywać”.