Wnioski i rekomendacje dot. rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce jeszcze w tym roku

  • Reading time:2 mins read

Jak poinformowała pełnomocniczka Ministra Finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc, jeszcze w tym roku mają zostać przedstawione wnioski i rekomendacje dotyczące rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce.

Zielone obligacje (ang. green bonds) to dłużny instrument finansowy, z którego środki pozyskane z ich emisji są przeznaczane na cele środowiskowe, czyli minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne.

Polska była prekursorem w tej kwestii. Pod koniec 2016 roku dokonała pierwszej na świecie emisji skarbowych zielonych obligacji na rynkach międzynarodowych. Aktualnie coraz więcej firm i samorządów jest zainteresowanych ich emisją.

Pierwszym polskim miastem, które wyemitowało zielone obligacje, był Grudziądz. W 2020 r. pozyskano w ten sposób 63 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W marcu br. władze Łodzi oświadczyły, że w ramach emisji zielonych obligacji mają zamiar pozyskać 50 mln zł, które zostaną przeznaczone na budowę zbiorników retencyjnych oraz przebudowę jednej z ulic.

Pełnomocniczka Ministra Finansów poinformowała, że w tym roku powinny zostać opracowane wnioski i rekomendacje dotyczące rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce. Oprócz tego dodała, że w drugiej połowie roku zostanie opublikowany projekt regulacji crowdfundingu udziałowego. Jak zaznaczyła, jest to element strategii rynku kapitałowego, a sam crowdfunding może być pomocny przy realizacji tzw. ekologicznych inwestycji.

Więcej