6 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji publicznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 21 sierpnia br.
Zgodnie z projektem, najniższe koszty systemowe generują źródła dysponowalne charakteryzujące się możliwością produkcji energii na żądanie zgodnie z profilem zapotrzebowania odbiorców, wysokim współczynnikiem wykorzystania mocy w ciągu roku oraz możliwością budowy w dogodnych węzłach sieciowych, blisko centrów zapotrzebowania na energię. Koszty utrzymania systemu znacząco rosną w przypadku źródeł niesterowalnych takich jak technologie wiatrowe i słoneczne. Nieprzewidywalność pracy i brak pewności dostaw, ograniczenia lokalizacyjne spowodowane warunkami wietrznymi i słonecznymi, praca asynchroniczna zmniejszająca inercję systemu oraz niska koncentracja mocy są czynnikami utrudniającymi bezpieczne i efektywne ekonomicznie zarządzanie systemem.
Co więcej, autorzy projektu w modelowanych strukturach mocy zainstalowanej w systemie elektroenergetycznym w latach 2021 – 2045 przewidują wartości znacząco odbiegające od tych przewidzianych w przekazanym Komisji Europejskiej Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021 – 2030, jak i zaktualizowanym projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Zgodnie z argumentacją przewidzianą w projekcie, rozwój energetyki jądrowej ma spowodować znaczące ograniczenie rozwoju instalacji fotowoltaicznych oraz energetyki wiatrowej na lądzie.