Jak poinformował wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, 15 września zostanie podpisane porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dotyczące ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy reprezentowanych przez kilkaset osób.

Podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni Wiceminister zadeklarował, że zostanie wydany również raport dotyczący tzw. dobrych praktyk dla rozwoju sektora, a całe porozumienie sektorowe będzie wzorowane na brytyjskim modelu „Sector Deal”. W porozumieniu zostaną m.in. określone warunki uzyskania jak najwyższego poziomu local content, przez co rozumiany jest stopień udziału krajowego łańcucha dostaw w projektach offshore.

Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, poinformował, że poziom local content dla pierwszej fazy realizacji projektów morskich farm wiatrowych będzie wynosił 25-35%, dla drugiej fazy, ale ograniczonej cezurą 2030 roku, 45%, a próg 50% przekroczy po roku 2030. Wiceminister aktywów państwowych – Zbigniew Gryglas – oznajmił, że przygotowania do kontraktowania m.in. podzespołów, usług rozpoczynają już spółki zaangażowane w pierwsze projekty offshore. Dodał również, że jedynym zmartwieniem jest gotowość infrastruktury. Miejsce na terminal instalacyjny, z którego będą ekspediowane złożone turbiny, musi znajdować się w Polsce i być gotowe zanim inwestorzy zaczną proces. Wiceminister zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by tak się stało, a w Krajowym Planie Odbudowy zostały zabezpieczone duże środki w wysokości 430 mln euro na porty serwisowe i terminal instalacyjny, który ma powstać w Gdyni.

Więcej