Jak poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki, pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie w sumie ośmiu projektów morskich farm wiatrowych w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore. Termin składania wniosków o wsparcie minął 31 marca.

Jak podało URE, wspólne przedsięwzięcie Polenergii i norweskiego Equinora złożyło wnioski o wsparcie projektów MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II. Joint venture PGE i duńskiego Orsteda ubiega się o wsparcie dla dwóch projektowanych farm – Baltica 2 i Baltica 3. Spółka PKN Orlen i kanadyjskiego Northland Power wnioskuje o wsparcie dla projektu Baltic Power. Koncern RWE złożył wniosek o wsparcie dla projektu BTI, a OW Offshore (spółka firm EDPR i Engie) – o wsparcie dla dwóch projektów: B-Wind i C-Wind.

Według ustawy o wsparciu offshore w ramach tzw. I fazy wsparcia prezes URE w drodze decyzji przyzna je dla projektów o mocy zainstalowanej do 5,9 GW. Zgodnie z decyzją ministra klimatu, w procedurze tej cena maksymalna za energię elektryczną z morskiej farmy wiatrowej, będąca podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, wyniesie 319,6 zł za MWh.

Więcej