Jak podaje portal nowiny24, firma Sieć Parków Energii Słonecznej z Błażowej (pow. rzeszowski), planuje w 2017 roku zbudować i uruchomić nawet dwieście farm fotowoltaicznych w parafiach województw Polski Wschodniej.

– Taka parafialna farma fotowoltaiczna wytwarzałaby energię elektryczną na oświetlenie czy ogrzewanie kościoła, a nadwyżka byłaby sprzedawana do sieci energetycznej, co pozwoliłoby podreperować finanse parafii – wyjaśnia Kazimierz Jaworski, prezes zarządu Spółki Sieć Parków Energii Słonecznej w Błażowej.

– Zainteresowanie parafii uruchomieniem takich instalacji fotowoltaicznych jest spore i ponad trzysta parafii chciałoby taką ekologiczną energię wytwarzać. Planujemy, że w przyszłym roku uda się nam zbudować i uruchom dwieście takich instalacji w parafiach kilku województw wschodniej Polski – dodaje Kazimierz Jaworski.

Według wstępnych szacunków, ze sprzedaży nadwyżki energii parafia mogłaby uzyskać od kilkunastu do dwudziestu tys. zł rocznie. Energia słoneczna jest wprawdzie za darmo, ale instalacja fotowoltaiczna już nie. Koszt takiej parafialnej instalacji zajmującej obszar do pół hektara jest wysoki i wynosi od 500 tys. do 800 tys. zł.

Więcej tutaj.