Za wdrożenie ułatwień w budowie linii bezpośrednich chce się zabrać Ministerstwo Rozwoju i Technologii, uwzględniając je w pakiecie ustaw mających złagodzić wzrost kosztów energii w przedsiębiorstwach. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapewnił, że opracowane w resorcie rozwiązania dotyczące linii bezpośredniej mogą pozwolić na wygenerowanie oszczędności dla odbiorców przemysłowych zasilających się bezpośrednio energią odnawialną w wysokości nawet 3,34 mld zł rocznie.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że wartość nowych inwestycji w OZE w wyniku wprowadzenia linii bezpośredniej – tylko w przypadku nowych projektów przygotowanych pod linie bezpośrednie dla odbiorców przemysłowych i nowych inwestycji w ramach PSI (Polskiej Strefy Inwestycji) – może wynieść około 37 mld zł.

Resort rozwoju podkreśla, że budowa linii bezpośrednich ma przede wszystkim przysłużyć się rozwojowi modelu energetyki rozproszonej, gdzie energia jest wytwarzana przez małe jednostki lub obiekty produkcyjne dla użytku lokalnego.

Więcej