16 września Komisja Europejska przedstawiła plan zwiększenia celu ograniczenia emisji CO2 w Unii Europejskiej do 2030 roku, który ma być o 15% wyższy od wcześniej przyjętego. Przyjęcie go najprawdopodobniej spowoduje zwiększenie celów w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Z komunikatu Komisji Europejskiej wynika, że finansowanie transformacji energetycznej zostanie zbudowane m.in. dzięki emisji zielonych obligacji, co zabezpieczy ok. 30% wartego 750 mld euro budżetu programu „NextGeneration EU”. Dodatkowo potwierdzono zamiar stworzenia mechanizmu, który obciąży import na teren Unii Europejskiej wybranych towarów w zależności od posiadanego przez nie śladu węglowego, co ma zapewnić, że inne kraje pójdą drogą wytyczoną przez UE, jeśli chodzi o politykę klimatyczną.

Ministerstwo Klimatu z niepokojem przyjęło propozycję Komisji Europejskiej, ponieważ w komunikacie nie zawarto informacji dotyczącej przedstawienia środków, które miałyby służyć realizacji osiągnięcia celu redukcji emisji do 2030 roku.

Stanowisko Ministerstwa Klimatu dot. propozycji KE ws. zwiększenia celu redukcji emisji

Więcej