7 grudnia 2017 r. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nie zgłosiła poprawek do projektu.
Jak czytamy w uzasadnieniu, celem wprowadzanych przepisów jest podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego, a także wzmocnienie systemu oceny wpływu zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie ludzi (chodzi o podejmowanie skutecznych działań naprawczych i usprawniających zarządzanie jakością powietrza); rezultatem wprowadzanych zmian będzie bezpłatny i powszechny dostęp obywateli do jednolitej i spójnej informacji na temat rozkładu stężeń zanieczyszczeń powietrza w poszczególnych województwach, w tym prognoz jakości powietrza. Informacje na ten temat będą zamieszczane na stronach: Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Procedowane regulacje stanowią odpowiedź polskiego rządu na upomnienie, które wystosowała Komisja Europejska w związku z niewdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy 2015/1480, mającej na celu wdrożenie mechanizmów zmierzających do poprawy stanu powietrza w państwach Wspólnoty. Na wdrożenie tych przepisów do krajowego prawa państwa Unii Europejskiej miały czas do 31 grudnia 2016 r.