Ministerstwo Energii w związku z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 9 grudnia 2016 r. wydało opinię w sprawie przekazanej do Ministerstwa Finansów wielokrotnej petycji z postulatem usunięcia wątpliwości w przedmiocie określenia wysokości podatku od nieruchomości należnego z tytułu posadowienia elektrowni wiatrowych na terenach gmin.
Na wstępie Ministerstwo Energii podkreśla, że w resorcie obecnie nie trwają prace, które miałyby na celu zmianę ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, sama ustawa zaś miała na celu jedynie uporządkowanie pod kątem przepisów budowlanych funkcjonowania elektrowni wiatrowych (…). Ponadto stwierdza, że regulacje ustawy co prawda dotykają kompetencji Ministra Energii, jednak z wyłączeniem kwestii dotyczących procesu budowlanego, aspektów podatkowych czy kwestii związanych z rozwojem przedsiębiorczości.
Autorzy pisma dostrzegają jednak problem zauważając, że, jak wynika z przekazanych petycji, niektóre zapisy ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych mogą budzić wątpliwości interpretacyjne i wpływać na określenie podstawy opodatkowania lądowych elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Ministerstwo Energii powołuje się na cztery rozbieżne indywidualne interpretacje podatkowe (gminy Chełmża, Zgorzelec, Rypin i Puck), które poddają w wątpliwość poprawność przyjętych w ustawie o inwestycjach rozwiązań. Ministerstwo Energii zaznacza, że przyjmowanie interpretacji przepisów ustawy skutkującej wzrostem obciążeń podatkowych niesie ze sobą konieczność zabezpieczenia środków na poczet zwiększonych kosztów operacyjnych, w tym także przez podmioty z udziałem Skarbu Państwa eksploatujące lądowe elektrownie wiatrowe. Powołując się na opracowanie Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, ME przytacza kwotę 74 milionów złotych* w skali roku, jako średnią wartość dodatkowych kosztów, które te ostatnie podmioty byłyby zmuszone ponieść. Autorzy pisma wskazują także na związek pomiędzy wskazaną powyżej perspektywą a dokonanymi przez spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa odpisami rachunkowymi na kwotę 1,554 miliarda złotych.
Ministerstwo Energii stwierdza, że z uwagi na powyższe zasadnym byłoby wydanie przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego w przedmiocie określenia wysokości podatku od nieruchomości należnego z tytułu posadowienia elektrowni wiatrowych na terenach gmin.
* Obciążenia z tytułu zmiany podstawy opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości