Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Bundestag przyjął reformę wsparcia dla OZE. Wśród najważniejszych założeń ustawy EEG znalazł się system aukcyjny, którym objęte zostaną większe inwestycje OZE. Taryfy gwarantowane zostaną natomiast utrzymane w mocy jedynie dla niewielkich instalacji.
Niemcy testowali system aukcji w ubiegłym roku przeprowadzając trzy aukcje dla inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych. Po pozytywnych doświadczeniach teraz wprowadzą aukcje szerzej. Nowy etap dla niemieckiego rynku OZE ma się rozpocząć 1 stycznia 2017 r. Wtedy system aukcyjny zostanie rozszerzony na inne technologie OZE.
Wraz z reformą ustawy EEG dopasowujemy energetykę odnawialną do rynku. Wraz ze zmianą w kierunku konkurencyjności zapewniamy dywersyfikację aktorów. Cecha niemieckiej transformacji pozostaje niezmieniona – zapewnia niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel.
Partią, która najsilniej forsowała założenia zawarte w reformie ustawy o OZE była Socjaldemokraktyczna Partia Niemiec, za projektem głosowało 444 parlamentarzystów, przeciwko było 121. Zdaniem SPD na zmianach nie powinny ucierpieć gospodarstwa domowe, które nie będą musiały startować w aukcjach. Przeciwnego zdania jest niemiecka lewica i Deutsche Welle, krytykujące system aukcyjny za nadmierne zbiurokratyzowanie i komplikowanie porocedur, a także za zmuszanie niewielkich producentów do konkurowania z o wiele silniejszymi uczestnikami rynku OZE.
Źródło: gramwzielone.pl