Polska firma Ursus, specjalizująca się dotąd w produkcji traktorów i maszyn rolniczych, będzie wytwarzać także samochody i autobusy elektryczne. W piątek, 16 września, zaprezentowała prototyp swojego pierwszego modelu małego auta dostawczego na prąd

To już kolejny pojazd zasilany energią elektryczną, jaki spółka Ursus zaczyna produkować. W swej ofercie ma już bowiem m.in. autobus elektryczny, który jest wykorzystywany w transporcie publicznym w Lublinie. Wkrótce Ursus dołączy do niego elektryczno-wodorowy autobus hybrydowy, o zasięgu na jednym ładowaniu do 400 km.

– Segment pojazdów elektrycznych to jeden z najbardziej perspektywicznych segmentów rozwoju w Europie w związku z wymogami Unii Europejskiej, dotyczącymi ograniczenia emisji CO2. Dzisiejsza premiera naszego elektrycznego samochodu dostawczego pokazuje kierunek dalszego rozwoju spółki. Ursus chce być w czołówce europejskich graczy na tym rynku – mówi Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus S.A.

Zaprezentowany 16 września w Lublinie lekki dostawczy samochód elektryczny marki Ursus może przewozić ładunki o ciężarze do 600 kg, a jego zasięg – podawany przez producenta – na jednym ładowaniu to 140 km (docelowo ma być to 200 km). Pojazd skonstruowano w oparciu o lekką, aluminiową ramę, a do jego budowy wykorzystano materiały kompozytowe. Ma napęd na tylne koła, ale w planach  spółki jest również wprowadzenie modelu z napędem 4×4. Samochód będzie mógł zabrać na pokład dwie osoby.

Ze względu na to, że auta elektryczne są bardzo ciche, mogą być wykorzystywane do wykonywania nocnych dostaw i prac. I ten właśnie ich atut zamierza wykorzystać także Ursus, chcąc zaoferować swoje elektryczne auto dostawcze nie tylko firmom transportowym, ale i m.in. służbom komunalnym w miastach i gminach.

 

Źródło: www.pkee.pl