KE: zalecenia do dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

  • Reading time:2 mins read

Dnia 16 maja br. Komisja Europejska opublikowała zalecenia dotyczące sposobu, w jaki państwa Unii Europejskiej (EU) powinny wdrożyć zmienione aspekty renowacji budynków w ramach dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPDB).

W odpowiedzi na wnioski o wyjaśnienie ze strony państw członkowskich, które dążą do transpozycji nowych i zmienionych przepisów prawa krajowego, dokument zawiera porady, w jaki sposób elementy te powinny być odczytywane i stosowane.

Zmiany do dyrektywy EPBD uzgodnione w ubiegłym roku tworzą wyraźną ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia do 2050 r. stanu budynków o niskiej i zerowej emisji w Unii, w oparciu o krajowe plany działania z etapami i krajowymi wskaźnikami postępu, a także finansowanie i inwestycje publiczne i prywatne.

Państwa członkowskie muszą teraz przyjąć krajowe długoterminowe strategie renowacji z solidnym elementem finansowym, aby zapewnić renowację istniejących budynków w budynki o wysokiej efektywności energetycznej i obniżonej emisyjności oraz ułatwić opłacalne przekształcenie wszystkich istniejących budynków w budynki o niemal zerowym zużyciu energii.

Celem tych zaleceń jest zapewnienie jednolitego zrozumienia we wszystkich państwach członkowskich podczas przygotowywania środków transpozycji, pamiętając, że nie zmienia to skutków prawnych samej dyrektywy.

Pełna transpozycja i skuteczne wdrożenie zmienionej dyrektywy EPBD ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów w zakresie efektywności energetycznej do 2030 r. oraz dla skierowania Unii na drogę pełnej dekarbonizacji krajowych zapasów budowlanych do 2050 r.

Drugie zalecenie Komisji obejmie nowe i zmienione przepisy dyrektywy EPBD dotyczące modernizacji, w tym automatyzacji i kontroli budynków, mobilności elektronicznej i inspekcji.

Zmiany dyrektywy EPBD były pierwszą dokumentacją w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, który ma zostać przyjęty i wszedł w życie 9 lipca 2018 roku. Państwa członkowskie mają czas do dnia 10 marca 2020 r. na transpozycję nowych i zmienionych przepisów dyrektywy do prawa krajowego.

Więcej