Przyjęto projekt zmian dotyczący korzystania z Funduszu Modernizacyjnego

  • Reading time:2 mins read

W środę przyjęto projekt zmian w Ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, dzięki któremu krajowe podmioty będą mogły skorzystać z Funduszu Modernizacyjnego, czyli puli pieniędzy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 przeznaczonej na modernizację energetyki. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do regulacji UE dotyczących zasad funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2021–2030.

Środki z funduszu przeznaczone są na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Polska może skorzystać z ponad 43% dostępnej puli środków ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość to od 2 do 4,8 mld euro.

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, z Funduszu Modernizacyjnego skorzystają przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych, które realizują inwestycje kwalifikujące się do udzielenia dofinansowania. Operatorem Funduszu w Polsce będzie NFOŚiGW.

Dodatkowo we wtorek ruszyły konsultacje społeczne prowadzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy w obszarze zielonej energii, efektywności i zrównoważonego transportu. Szefowie resortu przedstawili podstawowe założenia KPO, cele i kierunki wsparcia.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że środki dla Polski w perspektywie finansowej 2021–2027 będą dystrybuowane na różne sposoby. To polityka spójności, wspólna polityka rolna oraz w ramach NextGenerationEU – RRF. Przypomniała, że na NGEU składa się też dodatkowa pula z instrumentu REACT-EU, która zwiększy programy z perspektywy 2014–2020 oraz fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Jarosińska-Jedynak wskazała, że 37% ze środków w ramach KPO musi być skierowane na działania związane z klimatem, a 20% – na transformację cyfrową.

Więcej